W Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym trwa zjazd ekologiczny w ramach projektu realizowanego przez Ogólnopolską Sieć Uniwersytetów Ludowych ze środków PWRUL-NIW (dodatkowe dofinansowanie EUL uzyskał od fundacji VELUX). Na tym krótkim filmiku można obejrzeć jak śpiewają studenci z nauczycielką, Anią Długosz, w czasie porannych zajęć rozpoczynających dzień pracy.
Wielkimi krokami zbliża się zima. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto mroźnymi wieczorami nie chciałby otulić się kocem i siedzieć przy kominku w cieplutkich kapciuszkach! W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym odbył się bowiem kolejny kurs szydełkowania, na którym uczestnicy stworzyli między innymi niesamowite, oryginalne kapciuszki! Dwudniowe warsztaty odbyły się jak zawsze - w przesympatycznej, ale i bardzo pracowitej atmosferze, przy słodkim poczęstunku i gorącej herbacie. Jeśli również chciałbyś/chciałabyś spędzić zimę (czy nawet jesień!) w takich pięknych, kolorowych ręcznie robionych małych dziełach sztuki - zapraszamy na nadchodzący kurs warsztatów szydełkowych!
Wikliniarstwo kiedyś było bardzo popularne, dziś już należy do niszowych zawodów. Wyroby plecionkarskie są bardzo czasochłonne, podobnie zresztą jak większość tego co tworzymy ręcznie. Wymagają od nas wielkiej dokładności, staranności, cierpliwości, za to jednak będą cieszyć nas przez lata. Dodadzą też naturalnego, przytulnego klimatu naszym wnętrzom. No i oczywiście są ekologiczne, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne.
Po kilku latach przerwy Uniwersytet Ludowy w Radawnicy ponownie zorganizował warsztaty wyplatania z wikliny. Zajęcia zaczęto od małych form. Na początek dziewczyny pod okiem instruktorki Kasi, znanej również z niesamowitych warsztatów słomkarskich, zaczęły robić motyle, które są niezwykle dekoracyjne.
W dniach 12-14 listopada 2021 r. na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy odbyły się warsztaty filcowania na sucho. Czym jest filcowanie na sucho? „Magią, chwilą odpoczynku. Tworzeniem cudownych wzorów za pomocą cienkiej jak puch wełny. Radością ze starych rzeczy przyjmujących nową twarz. Satysfakcją z realizacji swoich pomysłów. Zajęciem, które ukołysze zszarpane nerwy i pozwoli przetrwać długie deszczowe wieczory. Jest sposobem na relaks." – opowiada jedna z uczestniczek warsztatów
Już dzisiaj (15.11.2021) rozpoczyna się trzytygodniowy zjazd w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym. Blisko 20 studentów będzie odkrywać pedagogikę grundtvigiańską w praktyce: uczyć się o ziemi, tej pod stopami, czyli glebie, ale i Planecie ZIEMI, jej historii, zagrożeniach, wyzwaniach. Organizacja tego zjazdu jest możliwa dzięki dotacji z projektu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych z PWRUL Narodowego Instytutu Wolności oraz wsparciu Fundacji VELUX.
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy jesiennej chandrze mówi zdecydowanie nie! Niezachęcająca do spacerów pogoda i panująca szarość za oknem nie przeszkadzają we wszechstronnym rozwoju kreatywności! W weekend uczyliśmy się bowiem wyplatać z wikliny. Jest to nie lada sztuka - wymaga dużej cierpliwości, odrobiny siły oraz nakładu czasu. Jednakże dzieła, które powstają, są warte zachodu. Nawet jeśli nie są idealne, mają niezwykły charakter - są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Warsztaty plecionkarskie w całości poświęcone zostały nadzorowanej przez profesjonalnego instruktora pracy własnej uczestników. Efektem zmagań z niełatwym materiałem, jakim jest wiklina naturalna, były piękne kosze. Nie tylko świetnie wyglądają, ale i na pewno służą uczestnikom!