Z ogromną radością i niekłamanym entuzjazmem ogłaszamy, że nasza Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych (OSUL) zyskała nowych, wartościowych członków. Jest to moment przełomowy, nie tylko dla naszej organizacji, ale przede wszystkim dla społeczności akademickich i lokalnych, które te uniwersytety reprezentują.
Spotkanie trwało 3 dni i skupiało się na podsumowaniu całego projektu. Przedstawiciele organizacji partnerskich w ramach z Austrii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Polski spotkali się w siedzibie OSUL aby podsumować dwu-letni projekt oraz rezulataty jakie w ramach tego projektu zostały przygotowane.
Minął kolejny wspólny rok. Rok pełen działań, projektów i nowych doświadczeń.
W grudniu dołączyły do nas trzy wspaniałe uniwersytety ludowe: Serdecznie witamy w naszych progach!
W Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych odbywają się szkolenia zarówno w formule zdalnej, jak i stacjonarnej. Dwa z nich już miały miejsce, a były to: Wizerunek w SoMe i Wolontariat w organizacji w pigułce. Wizerunek w SoMe poprowadzone przez Maję Boguszewicz zawierało zagadnienia: Wolontariat w pigułce poprowadzony przez Michała Głuszyca zawierał zagadnienia:
- co to jest wolontariat, - definicja wolontariatu, - wolontariat w prawie, - prawa i obowiązki organizacji względem wolontariusza, - prawa i obowiązki wolontariusza, - przykłady dokumentów porządkujących współpracę z wolontariuszami (sposoby rekrutacji wolontariuszy, nagradzanie wolontariuszy, koordynator wolontariatu itp.). Odbędą się także kolejne szkolenia online: Prowadzący : Jan Karpierz Termin: 17.10.2023r Godz.: 13-17.00 Temat szkolenia: Pozyskiwanie funduszy poza NIW
oraz:
Prowadzący : Andrzej Smoliński Termin: 20.11.2023r Godz.: 9-13.00 Temat szkolenia: Komunikacja zespołowa Przed nami także szkolenie w formule stacjonarnej: Prowadzący: Michał Głuszyk Termin: 9-10.11.2023 Temat: Zarządzanie i komunikacja w organizacji pozarządowej. Szkolenie prowadzone będzie metodami aktywnymi (praca w grupach, dyskusje, gry symulacyjne itp.). Szkolenie ma za zadanie podnieść poziom wiedzy i umiejętności przedstawicieli Uniwersytetów Ludowych z zakresu zarządzania zespołem i organizacją pozarządową oraz komunikacji w i na zewnątrz organizacji. - role zespołowe, - zarządzanie sytuacyjne, - wprowadzanie zmiany w środowisku lokalnym, - ukryte założenia w komunikacji i zarządzaniu, - ważne kroki w rozwoju organizacji: struktura organizacji, misja i wizja, relacje wewnętrzne, sposób zarządzania, statut jako podstawowy regulator działania organizacji, organizacja elitarna vs. organizacja egalitarna. Na koniec dobra wiadomość: nadal przyjmujemy zapisy na szkolenia. Chętne osoby prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 516-078-021 lub drogą mailową: biuro@osul.pl Do zobaczenia!
- rola komunikacji w budowaniu wizerunku
- dostępne kanały Social Media
- cel komunikacji (edukacja, interakcja, sprzedaż/rejestracja, informacja, promocja, itd.)
- grupa docelowa i jej znaczenie w komunikacji
- rodzaje publikowanych treści (rolki, grafiki, karuzele, stories)
- dobre i złe praktyki
- rodzaje licencji, narzędzia pomocnicze
Budowa fanpage (Facebook/Instagram):
- zawartość Meta business suite (panel administratora)
- planowanie publikacji
- wykorzystanie hasztagów, opisów alternatywnych
- wprowadzenie do tworzenia treści na TikToka
Promocja:
- metody organiczne: Webinary, wydarzenia, grupy
- metody płatne: Promowanie postów, Menadżer reklam
- konto firmowe, konto reklamowe, a konto osobiste
- konfiguracja kampanii reklamowej
Na Uniwersytecie Ludowym w Adamowie rozpoczął się Kurs Lidera Społecznego. Biorą w nim udział mieszkanki powiatu łukowskiego angażujące się w działania na rzecz społeczności lokalnej, przedstawicielki instytucji kultury, różnych urzędów oraz sołtyski, czyli te kobiety, które chcą się rozwijać, działać na rzecz własnej społeczności lokalnej, realizować wspólne inicjatywy oraz zmieniać świat wokół siebie! Celem kursu jest wzmocnienie lokalnych liderek w wymiarze zarządzania oraz wyposażenie w kompetencje społeczne i zawodowe, pozwalające na rozwój jako liderki, a poprzez to na rozwój społeczności lokalnych, w których działają. Uczestniczki podniosą swoje kompetencje zawodowe i osobiste oraz umiejętności zarządzania, co przełoży się na profesjonalizację i podnoszenie jakości ich działań. Ponadto kurs ma na celu integrować nieformalne liderki oraz panie, które już pracują w organizacjach pozarządowych, aby wymieniały swoje doświadczenia, włączały się w podejmowane działania, tworząc razem projekty. Kurs prowadzi Karolina Suska – absolwentka socjologii na UJ, Aktywna Kobieta Lubelszczyzny. Absolwentka Akademii Liderów Kultury i Szkoły Liderów PAFW. Uwielbia pracę z ludźmi i dla ludzi. Uważa, że każdy człowiek posiada w sobie potencjał, który można twórczo wykorzystać. Podczas pierwszego spotkania grupa lepiej się poznała, zintegrowała i określiła swoje oczekiwania wobec prowadzącej. Pierwsze lody i delikatne wątpliwości zostały rozwiane. Atmosfera była bardzo sprzyjająca rozmowom, otwieraniu się na nową wiedzę i informacje. To było naprawdę udane spotkanie zwiastujące świetną współpracę fantastycznych kobiet. Działanie sfinansowane ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030. Edycja 2023.
Uczestniczki kursu wyjadą także na dwudniowe szkolenie do Nadgoplańskiego Uniwersytetu Ludowego, w celu obserwacji pracy innych oraz inspiracji i tzw. dobrych praktyk. Na zakończenie kursu odbędzie się spotkanie z makijażystą, stylistą i sesja zdjęciowa lokalnych liderek.