Informacje

Kaszubskie ludowe malarstwo na szkle

Kaszubskie ludowe malarstwo na szkle

W dniach 8-10 październik 2021 r. na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy odbyły się weekendowe warsztaty Kaszubskiego Ludowego malarstwa na szkle.

Uczestniczki miały okazję nie tylko namalować swój obraz na szkle, ale także zaznajomić się z ogólną historią malarstwa na szkle, a także z charakterystyką kaszubskiego kanonu tej sztuki.

Zwieńczeniem warsztatów była wystawa, gdzie uczestniczki przedstawiły swoje prace.

Warsztaty poprowadziła Alicja Serkowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki projektowej, a także twórczyni ludowa z dziedziny haftu kaszubskiego i kaszubskiego malarstwa na szkle. Wieloletnia prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych o/Gdańsk (obecnie wiceprezes). W dziedzinie malarstwa na szkle odnosi wiele sukcesów regionalnych i ogólnopolskich. Laureatka konkursów i nagród oraz wyróżnień. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych plenerów i wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą.

Czytaj więcej...
100 lat uniwersytetów ludowych w Polsce

100 lat uniwersytetów ludowych w Polsce

4 i 5 października w Szczecinie odbędzie się międzynarodowe seminarium naukowe „100 lat uniwersytetów ludowych w wolnej Polsce (1921-2021)”. Jako jedni z organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w nadchodzącej konferencji. Udział brać będą niezwykle ciekawi ludzie, nieustępliwi badacze, dociekliwi teoretycy. Goście z kraju i zza granicy - prawdziwa kopalnia wiedzy! Jest to już trzecia odsłona polsko-niemieckich seminariów naukowych z cyklu „Uniwersytety ludowe - pomiędzy teorią a praktyką”. Tegoroczna edycja poświęcona jest obchodom setnej rocznicy powołania do życia pierwszego polskiego uniwersytetu ludowego w Dalkach dnia 5 października 1921 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało trwający do dziś ruch uniwersytetów ludowych w wolnej Polsce. Seminarium odbędzie się między innymi w siedzibie zaprzyjaźnionego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...
Szydełkowanie dla początkujących w ZUL

Szydełkowanie dla początkujących w ZUL

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy miał okazję gościć niedawno wszystkich chętnych na dwudniowych warsztatach szydełkowania dla początkujących. Wbrew powszechnemu stereotypowi - nie jest to zajęcie wyłącznie dla osób starszych czy tylko dla pań! Tworzenie za pomocą szydełka jest świetnym sposobem na autoekspresję i na pobudzenie kreatywności poprzez zabawę formą. Podkreślamy - to zajęcie dla każdego! Na kursie w uniwersytecie uczestnicy zapoznali się z rozmaitymi rodzajami włóczek i różnymi rodzajami szydełek. Nauczyli się również podstawowych splotów, takich jak oczko łańcuszka, oczko ścisłe, słupek, półsłupek itd

Czytaj więcej...
Aktulaności z Ziarna i EUL-u

Aktulaności z Ziarna i EUL-u

STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNO-KULTURALNE ZIARNO

Wakacje w ZIARNIE były po części wypełnione regularnymi zajęciami uniwersytetu ludowego dla mieszkańców, po części odpoczynkiem dla odwiedzających Stowarzyszenie rodzin, po części wakacyjnymi zabawami dla dzieci, ale rozpoczął się też generalny remont jednego z budynków - ARKI. 

Czytaj więcej...
Wiejska Kuźnia Pamięci Kozi Rynek w Kościerskiej Hucie

Wiejska Kuźnia Pamięci Kozi Rynek w Kościerskiej Hucie

Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy już po raz drugi wspierał Wiejską Kuźnię Pamięci Kozi Rynek w Kościerskiej Hucie, dzięki środkom z Programu Rozwoju Uniwersytetów Ludowych NIW-CRSO.

Czytaj więcej...
Plener w KULu

Plener w KULu

XXXVII  Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła Kaszub i Pomorza Wieżyca,  29 lipiec – 5 sierpień 2021 na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy

Czytaj więcej...
Sfinansowano ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Zapisz się do Newsletter...

...i już zawsze będziesz na bieżąco!