Informacje

Filcowanie na sucho na Kaszubskim UL

Filcowanie na sucho na Kaszubskim UL

W dniach 12-14 listopada 2021 r. na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy odbyły się warsztaty filcowania na sucho. Czym jest filcowanie na sucho? „Magią, chwilą odpoczynku. Tworzeniem cudownych wzorów za pomocą cienkiej jak puch wełny. Radością ze starych rzeczy przyjmujących nową twarz. Satysfakcją z realizacji swoich pomysłów. Zajęciem, które ukołysze zszarpane nerwy i pozwoli przetrwać długie deszczowe wieczory. Jest sposobem na relaks." – opowiada jedna z uczestniczek warsztatów

Czytaj więcej...
Trzytygodniowy kurs w EULu

Trzytygodniowy kurs w EULu

Już dzisiaj (15.11.2021) rozpoczyna się trzytygodniowy zjazd w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym. Blisko 20 studentów będzie odkrywać pedagogikę grundtvigiańską w praktyce: uczyć się o ziemi, tej pod stopami, czyli glebie, ale i Planecie ZIEMI, jej historii, zagrożeniach, wyzwaniach. Organizacja tego zjazdu jest możliwa dzięki dotacji z projektu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych z PWRUL Narodowego Instytutu Wolności oraz wsparciu Fundacji VELUX.

Czytaj więcej...
ZUL i plecionkarstwo

ZUL i plecionkarstwo

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy jesiennej chandrze mówi zdecydowanie nie! Niezachęcająca do spacerów pogoda i panująca szarość za oknem nie przeszkadzają we wszechstronnym rozwoju kreatywności!  W weekend uczyliśmy się bowiem wyplatać z wikliny. Jest to nie lada sztuka - wymaga dużej cierpliwości, odrobiny siły oraz nakładu czasu. Jednakże dzieła, które powstają, są warte zachodu. Nawet jeśli nie są idealne, mają niezwykły charakter - są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Warsztaty plecionkarskie w całości poświęcone zostały nadzorowanej przez profesjonalnego instruktora pracy własnej uczestników. Efektem zmagań z niełatwym materiałem, jakim jest wiklina naturalna, były piękne kosze. Nie tylko świetnie wyglądają, ale i na pewno służą uczestnikom!

Czytaj więcej...
LAS W SŁOIKU w ULu w Radawnicy

LAS W SŁOIKU w ULu w Radawnicy

LAS W SŁOIKU - pod takim tytułem Uniwersytet Ludowy w Radawnicy zorganizował w ubiegłym tygodniu warsztaty dla Koła Gospodyń Wiejskich z Górznej.  Warsztaty nieco inne niż zwykle, ale równie atrakcyjne. I o tyle ciekawe, że efekt końcowy był niemal błyskawiczny. Pod okiem naszej instruktorki Dominiki, każda z Pań zrobiła dla siebie miniaturowy las i chociaż materiały oraz roślinki były takie same to każdy słój wyszedł inny, niepowtarzalny. 

Zajęcia przeprowadzone były w złotowskiej filii Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy.

Czytaj więcej...
Ekoszansa w uniwersytetach ludowych

Ekoszansa w uniwersytetach ludowych

Przedstawicielki trzech uniwersytetów ludowych, należących do OSUL: Monika Wolańska z Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, Ewa Smuk-Stratenwerth z Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, Monika Deja ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego ZIARNO, spotkały się w Woli Sękowej. Razem z pozostałymi partnerami projektu "Ekoszansa w uniwersytetach ludowych": Akademią Łucznica, Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa i Ośrodkiem Twórczych Działań Edukacyjnych  będą dyskutować o zrealizowanych kursach UL skierowanych do mieszkańców wsi z utrudnionym dostępem do edukacji. 

Czytaj więcej...
Oświadczenie poselskie na 100 lecie UL w wolnej Polsce

Oświadczenie poselskie na 100 lecie UL w wolnej Polsce

14.10.2021 poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek wygłosił w parlamencie oświadczenie na 100-lecie uniwersytetów ludowych w wolnej Polsce. Zachęcił do szerzenia ich idei i rozwoju. Serdecznie dziękujemy za wsparcie, gdyż jest to pierwsza od około 20 lat interpelacja poselska w sprawie uniwersytetów ludowych w Polsce. 

Czytaj więcej...
Sfinansowano ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Zapisz się do Newsletter...

...i już zawsze będziesz na bieżąco!