Informacje

Plener w KULu

Plener w KULu

XXXVII  Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła Kaszub i Pomorza Wieżyca,  29 lipiec – 5 sierpień 2021 na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy

Czytaj więcej...
Odsłonięcie muralu

Odsłonięcie muralu

W dniu 31 lipca 2021r. nastąpiło odsłonięcie muralu na stodole w Kamienicy Szlacheckiej, którego Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy współfinansował w ramach konkursu grantowego pn „Ja, Ty, My – Sąsiedzi. Edycja 2021" ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.
 

Czytaj więcej...
Potańcówka z  Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym

Potańcówka z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym

Dnia 3 lipca 2021r. tak, jak niegdyś w Hopowie, na leśnej polanie pod Szadym Bukiem odbyły się tańce przy kaszubskiej orkiestrze. W ten sposób reaktywowano tradycję wiejskich potańcówek, które wspominali najstarsi mieszkańcy Hopowa (gm. Somonino, woj. pomorskie) i okolic.

 

Czytaj więcej...
Uniwersytet Ludowy w Radawnicy

Uniwersytet Ludowy w Radawnicy

Uniwersytet Ludowy w Radawnicy rozpoczął swoje funkcjonowanie w 1946 roku z inicjatywy znanych ówcześnie działaczy oświatowych oraz nauczycieli – Marii i Edmunda Splittów. Jego pierwsza siedziba mieściła się w Zakrzewie w okolicach Złotowa. Jednak niespełna rok od rozpoczęcia działalności, uniwersytet ludowy został przeniesiony wraz ze swoją działalnością do Radawnicy. Powodem przeprowadzi były bardziej sprzyjające tego typu działalności warunki lokalowe. Wówczas to siedzibą Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy stał się piękny neogotycki pałac, który otacza trzy hektarowy park utrzymany w estetyce anglosaskiej.

Czytaj więcej...
Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego jest kontynuacją działającego od 1959 roku Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Pierwsze kursy przeznaczone były dla organizatorów życia kulturalno-oświatowego na wsi, pojawiały się też kursy dla Związku Młodzieży Wiejskiej, kursy dla bibliotekarzy, kursy dokształcające dla młodych nauczycieli i rolników. Spory wkład wniósł Uniwersytet we Wzdowie do koncepcji i praktyki kształcenia gospodarzy wiejskich klubów kultury, pracowników gminnych ośrodków kultury o organizatorów pracy społeczno-kulturalnej. Jednym z ważniejszych kursów w początkowych latach działalności UL we Wzdowie, był kurs dla instruktorów teatru amatorskiego, którego absolwentami są m.in. Marcin Daniec, Krzysztof Hanke, Stanisław Guzek znany jako Stan Borys, Ivo Orlowski, Jan Kondrak, Piotr Woroniec.  Ul we Wzdowie przez lata realizował wiele kursów w zakresie rękodzieła artystycznego i sztuki zleconych przez Centrum Kształcenia Nauczycieli.

Czytaj więcej...
Uniwersytet Ludowyw w Adamowie

Uniwersytet Ludowyw w Adamowie

Uniwersytet Ludowy w Adamowie został powołany  uchwałą Stowarzyszenia 05.02.2020 r., wpisany do KRS 11.05.2020 r. Nieformalnie istniał od 2017 r. jako partner projektu „Teaching Organic Literacy in grundtvigian style” realizowanego przez Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie w ramach programu  Erasmus +.

Czytaj więcej...
Sfinansowano ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Zapisz się do Newsletter...

...i już zawsze będziesz na bieżąco!