Informacje

Oświadczenie poselskie na 100 lecie UL w wolnej Polsce

Oświadczenie poselskie na 100 lecie UL w wolnej Polsce

14.10.2021 poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek wygłosił w parlamencie oświadczenie na 100-lecie uniwersytetów ludowych w wolnej Polsce. Zachęcił do szerzenia ich idei i rozwoju. Serdecznie dziękujemy za wsparcie, gdyż jest to pierwsza od około 20 lat interpelacja poselska w sprawie uniwersytetów ludowych w Polsce. 

Czytaj więcej...
Makrama w ZUL

Makrama w ZUL

Niedawno w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym odbyły się już trzecie, dziesięciogodzinne warsztaty makramy. Tym razem prowadzone były przez Jolantę Surmę - mistrzynię tkactwa artystycznego ze Złotowa, której makramy zagościły nawet na planie filmowym Tima Burtona.

Uczestnicy dwudniowych zajęć wyplatali pod fachowym okiem doświadczonej instruktorki nie tylko konwencjonalne, lecz nawet trójwymiarowe makramy! Przy herbacie, kawie i poczęstunku powstały piękne, ogromne motyle o niepowtarzalnych wzorach, będące autorską kreacją Jolanty Surmy. Wszystko odbyło się w ciepłej atmosferze, która była niekwestionowaną zasługą niezwykłej prowadzącej. Oczywiście swoje dzieła uczestnicy zabrali do domu, razem z ogromem nowej wiedzy i zapałem do dalszych artystycznych poczynań. Warsztaty z makramy cieszą się wielkim zainteresowaniem, także już nie możemy się doczekać następnej, styczniowej edycji!

Czytaj więcej...
Kaszubskie ludowe malarstwo na szkle

Kaszubskie ludowe malarstwo na szkle

W dniach 8-10 październik 2021 r. na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy odbyły się weekendowe warsztaty Kaszubskiego Ludowego malarstwa na szkle.

Uczestniczki miały okazję nie tylko namalować swój obraz na szkle, ale także zaznajomić się z ogólną historią malarstwa na szkle, a także z charakterystyką kaszubskiego kanonu tej sztuki.

Zwieńczeniem warsztatów była wystawa, gdzie uczestniczki przedstawiły swoje prace.

Warsztaty poprowadziła Alicja Serkowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki projektowej, a także twórczyni ludowa z dziedziny haftu kaszubskiego i kaszubskiego malarstwa na szkle. Wieloletnia prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych o/Gdańsk (obecnie wiceprezes). W dziedzinie malarstwa na szkle odnosi wiele sukcesów regionalnych i ogólnopolskich. Laureatka konkursów i nagród oraz wyróżnień. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych plenerów i wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą.

Czytaj więcej...
100 lat uniwersytetów ludowych w Polsce

100 lat uniwersytetów ludowych w Polsce

4 i 5 października w Szczecinie odbędzie się międzynarodowe seminarium naukowe „100 lat uniwersytetów ludowych w wolnej Polsce (1921-2021)”. Jako jedni z organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w nadchodzącej konferencji. Udział brać będą niezwykle ciekawi ludzie, nieustępliwi badacze, dociekliwi teoretycy. Goście z kraju i zza granicy - prawdziwa kopalnia wiedzy! Jest to już trzecia odsłona polsko-niemieckich seminariów naukowych z cyklu „Uniwersytety ludowe - pomiędzy teorią a praktyką”. Tegoroczna edycja poświęcona jest obchodom setnej rocznicy powołania do życia pierwszego polskiego uniwersytetu ludowego w Dalkach dnia 5 października 1921 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało trwający do dziś ruch uniwersytetów ludowych w wolnej Polsce. Seminarium odbędzie się między innymi w siedzibie zaprzyjaźnionego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...
Szydełkowanie dla początkujących w ZUL

Szydełkowanie dla początkujących w ZUL

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy miał okazję gościć niedawno wszystkich chętnych na dwudniowych warsztatach szydełkowania dla początkujących. Wbrew powszechnemu stereotypowi - nie jest to zajęcie wyłącznie dla osób starszych czy tylko dla pań! Tworzenie za pomocą szydełka jest świetnym sposobem na autoekspresję i na pobudzenie kreatywności poprzez zabawę formą. Podkreślamy - to zajęcie dla każdego! Na kursie w uniwersytecie uczestnicy zapoznali się z rozmaitymi rodzajami włóczek i różnymi rodzajami szydełek. Nauczyli się również podstawowych splotów, takich jak oczko łańcuszka, oczko ścisłe, słupek, półsłupek itd

Czytaj więcej...
Aktulaności z Ziarna i EUL-u

Aktulaności z Ziarna i EUL-u

STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNO-KULTURALNE ZIARNO

Wakacje w ZIARNIE były po części wypełnione regularnymi zajęciami uniwersytetu ludowego dla mieszkańców, po części odpoczynkiem dla odwiedzających Stowarzyszenie rodzin, po części wakacyjnymi zabawami dla dzieci, ale rozpoczął się też generalny remont jednego z budynków - ARKI. 

Czytaj więcej...
Sfinansowano ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Zapisz się do Newsletter...

...i już zawsze będziesz na bieżąco!