Informacje

ULe pomagają obywtelom Ukrainy

ULe pomagają obywtelom Ukrainy

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała zagrożenie dla ukraińskiej ludności. Służby państwowe, organizacje pozarządowe, Kościół i prywatne osoby angażują się w pomoc humanitarną. Również uniwersytety ludowe skupione w Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych prowadzą działalność pomocową, w ramach posiadanych zasobów kadrowych, materialnych oraz lokalowych.

 
Uniwersytet Ludowy w Adamowie przyłącza się do zbiórek różnych produktów. - Pomagamy także w segregacji darów w naszej Bibliotece, pakowaniu ich i przygotowaniu do wysyłki do osób potrzebujących  – mówi Elżbieta Gontarz, prezes Stowarzyszenia. - W związku z tym, że nasza Gmina podjęła decyzję o przyjęciu uchodźców, my również włączymy się do tej akcji.

 

 W Radawnicy Uniwersytet Ludowy prowadzi  zbiórkę środków higienicznych dla ukraińskich dzieci, poszkodowanych w wyniku wojny. Planuje  uruchomienie kursu języka polskiego, pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz punktu informacyjnego, w którym potrzebujący uchodźcy będą mogli uzyskać informacje dotyczące pobytu w Polsce. – A jeśli będzie potrzeba, przyjmiemy do naszej szkoły - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii kilku chłopców – stwierdza Barbara Mincewicz, dyrektor placówki.

 

- W Grzybowie przygotowujemy się do przyjęcia około 10 uchodźców z Ukrainy, myślimy najbardziej o studentach cudzoziemskich, którzy są często wyrzucani z kolejek na granicy -  informuje Ewa Smuk-Stratenwerth, prezes Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. – Uczestniczymy ponadto w zbiórkach pieniężnych i rzeczowych. Jutro planujemy kolejne zebranie, żeby uściślić formy pomocy.

 

Dorota i Bogumił Pronobisowie z Nadgoplańskiego Uniwersytetu Ludowego czekają na przyjaciół z Ukrainy, których przyjmą do własnego domu. – Oczywiście, wspieramy także lokalne inicjatywy pomocowe – dodaje Dorota.

 

- Zgłosiliśmy do programu GDAŃSK POMAGA gotowość przyjęcia uchodźców – informuje Mariusz Mówka, prezes Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. - Przygotowaliśmy dla nich 4 dwuosobowe pokoje z łazienkami. 

 

Bardzo zaangażowana jest Vesna, która prowadzi zbiórkę środków finansowych na zakup sprzętu dla walczącej Ukrainy. - Nawiązaliśmy kontakt z Ukrainką Lesyą, która założyła sztab pomocy dla walczących o obronę m.in. Kijowa – opowiada Bożena Malaga-Wrona. – Zakupiliśmy 23 pary rękawic taktycznych i 23 nakolanniki, które kolega dostarczył na granicę oraz do Lwowa. Jeden z naszych budynków w Krainie Vesny przeznaczyliśmy na magazyn wyposażenia, docierającego do nas m.in. z Niemiec.

 

- W pierwszym odruchu staramy się zadbać o swoje rodziny i przyjaciół z Ukrainy – mówi Monika Wolańska, dyrektor Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. - Przygotowujemy miejsca w swoich domach  i w Uniwersytecie na przyjęcie uchodźców. Przyłączamy się do  zbiórek organizowanych przez gminę i wielu innych. Szczególnie zależy nam na zbiórce założonej przez naszą instruktorkę pochodzenia ukraińskiego, Mariannę Jarę, kierowniczkę zespołu Widymo http://pomagam.pl/swabodaukraina
 
Poszkodowani Ukraińcy mogą liczyć na pomoc Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. – Od 7 marca osoby dorosły będą mogły w naszej siedzibie skorzystać z porad psychologicznych przy udziale tłumacza języka ukraińskiego, a w tym czasie dzieci będą miały do dyspozycji strefę aktywności – informuje Angelika Felska, prezes ZUL. - Od 9 marca będziemy organizować różne warsztaty, zaczynamy od szydełkowania, z których dochód w całości przekażemy na wsparcie Ukrainy. W drugiej połowie marca rozpocznie się 120 godz. kurs języka polskiego jako języka obcego dla pełnoletnich obywateli Ukrainy oraz nauka języka polskiego dla dzieci. 

 

- Sytuacja w jakiej znaleźli się nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy wymaga abyśmy stanęli na wysokości zadania jako naród. Jestem dumny z Uniwersytetów Ludowych należących do OSUL za tak hojną i empatyczną działalność na rzecz potrzebujących – dodaje Jakub Mincewicz, prezes Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych

 

red. Dorota Pronobis

Sfinansowano ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Zapisz się do Newsletter...

...i już zawsze będziesz na bieżąco!