Informacje

Uniwersytet Ludowy w Radawnicy

Uniwersytet Ludowy w Radawnicy

Uniwersytet Ludowy w Radawnicy rozpoczął swoje funkcjonowanie w 1946 roku z inicjatywy znanych ówcześnie działaczy oświatowych oraz nauczycieli – Marii i Edmunda Splittów. Jego pierwsza siedziba mieściła się w Zakrzewie w okolicach Złotowa. Jednak niespełna rok od rozpoczęcia działalności, uniwersytet ludowy został przeniesiony wraz ze swoją działalnością do Radawnicy. Powodem przeprowadzi były bardziej sprzyjające tego typu działalności warunki lokalowe. Wówczas to siedzibą Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy stał się piękny neogotycki pałac, który otacza trzy hektarowy park utrzymany w estetyce anglosaskiej.

Radawnicki Uniwersytet Ludowy jest najstarszym – pracującym nieprzerwanie  - Uniwersytetem Ludowym w Polsce. Uniwersytet Ludowy w Radawnicy w 1946 roku rozpoczął swoją działalność od zorganizowania ośmiomiesięcznego kursu repolonizacyjnego. Jak wynika z zapisów w kronikach, które się jeszcze zachowały, do roku 1958 prowadzone były kursy kształcące/przygotowujące działaczy kultury oraz oświaty.

Rok 1970 w historii Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy to rok bardzo znaczący. W tymże roku rozpoczęto kształcenie w ramach kursu z zakresu fotografii i filmu. Jak pokaże przyszłość dzięki tym właśnie kursom placówka w Radawnicy stanie się placówką, która jako słuchaczy gościć będzie znakomitości rodzimej fotografii i filmu - Jolanta Dylewska i Andrzej Miłoszewicz - artyści fotograficy, zdobywcy wielu nagród za twórczość filmową i fotograficzną, Marian Rynkiewicz – znakomity i sławny w kraju i za granicą fotografik.

W roku 1983 zainicjowano organizację nowego kursu - „Ekonomika i organizacja wiejskiego gospodarstwa domowego”. Kurs ten , dowcipnie nazwany przez wielu jako „szkoła dobrych żon” uzbrajał młode dziewczęta w wiedzę i umiejętności potrzebne w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dziewczęta uczyły się gotowania, szycia, robienia przetworów na zimę haftowania, prowadzenia ogrodu warzywnego , robienia na drutach ale także zdobywały wiedzę z zakresu podstaw socjologii pedagogiki, psychologii ekonomiki gospodarstwa domowego a nawet opieki nad osobą potrzebującą. Przez dwanaście lat prowadzenia tego 9-cio miesięcznego, internatowego kursu Uniwersytet Ludowy w Radawnicy opuściło 297 Instruktorek Wiejskiego Gospodarstwa Domowego.

Rok 1995 to kolejna przełomowa data w historii Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy.  W tym roku po długich przygotowaniach i badaniach rynku, społeczność Uniwersytetu wraz z dyrekcją podjęła decyzję o utworzeniu Medycznego Studium Zawodowego Terapii Zajęciowej. Drugą propozycją zrealizowaną w Uniwersytecie Ludowym było utworzenie Policealnej Szkoły Technik Obsługi Turystycznej. Obie szkoły miały status szkół policealnych o uprawnieniach szkół publicznych, co w jakiś sposób zabezpieczało finansowo działalność Uniwersytetu Ludowego.

W  1998 r.  otworzyliśmy Policealną Szkołę Pracowników Służb Społecznych, która kształciła w zawodzie:pracownik socjalny, opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, opiekun w domu pomocy społecznej.

Obok form długoterminowych, które dają szansę na stabilizację finansową placówki prowadzimy różnorodne kursy krótkoterminowe cieszące się bardzo duża popularnością. Sporo kursów prowadzonych jest przez absolwentów naszego Uniwersytetu Ludowego, którzy osiągnęli sukces w kraju i poza nim takich jak wspomniany już wcześniej znakomity fotografik Marian Rynkiewicz, czy sympatyków UL w Radawnicy mogącymi pochwalić się dużymi osiągnięciami i umiejętnościami przekazywania swojej wiedzy. Dzięki programom MKiDN( ministerstwa kultury) organizujemy również cały blok warsztatów artystycznych dla osób dorosłych w skład których wchodzą warsztaty: ikonopisanie, malarstwo, ceramika, linoryt,  koronkarstwo, papieroplastyka, sztuki zdobnicze, haft, makrama, sztuka w drewnie. Podstawowymi celami tych  warsztatów jest edukacja kulturalna.

W ciągu całego okresu działania Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy w różnych formach edukacyjnych udział wzięło  razem 8421 osób, z czego 1591 osób w kursach i warsztatch krótkich. 

 

 

Sfinansowano ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030

Zapisz się do Newsletter...

...i już zawsze będziesz na bieżąco!